לימודי שוק ההון במכללת נתניה

אם אתם מתעניינים בכספים, בנקאות או בורסה אז אולי כדאי שתשקלו לימודי שוק ההון. הכסף הוא מה שמסובב את העולם ומני ע את הכלכלה והאנשים. עולם הכספים הוא עולם המורכב ממערכת של יחסי גומלין הפועלים תחת כוחות השוק ואינטרסים כלכליים. אם אתם רוצים להבין איך עולם הכספים מתנהל אז לימודי שוק ההון הם התחום המתאים עבורכם.

לימודי שוק ההון נוגעים למערכת הבנקאית, לענף הבנקאות בארץ ובעולם ומערכת היחסים המורכבת בניהם.  הבנקים הם הרבה יותר ממקום שבו אנו שומרים את הכסף. הבנק מציע שירותים פיננסים שונים, אשר תמיד נמצאים תחת שינוי והתחדשות. השירותים הפיננסיים תמיד עוברים התאמה לשוק הדינאמי ולרגולציות המשתנות.  בלימודי שוק ההון תוכלו ללמוד איך עובדת המערכת הבנקאית, מהם המכשירים הפיננסים השונים שהיא מציעה ואיך להשתמש בהם. מושגים כמו ריבית נומינאלית אל מול ריבית ריאלית,  שער הדולר וסל המטבעות או אינפלציה יהיו הרבה יותר נהירים וברורים לאחר שתלמדו על שוק ההון.

עבור מי שאינו עוסק בשוק ההון מושגים כמו בורסה, השקעות ומניות נשמעים כמו סינית. בלימודי שוק ההון תוכלו ללמוד על הבורסה ועל תהליכי גיוס הון בבורסה. בעולם העסקים של היום חברות אינן עוסקות רק בייצור ומכירת המוצר אלא מנהלות פעילות ענפה בשוק ההון. ישנן אפילו חברות אשר כל פעילותן היא בשוק ההון. בלימודי שוק ההון תוכלו ללמוד על הנפקת חברות בבורסה, ערכי מניות, דיבידנדים, שלדים בורסאיים, השתלטות על חברות ועוד.

מהן אפשרויות העבודה בלימודי שוק ההון?

באופן טבעי הבנקים וחברות ההשקעה הן התשובה הראשונה; לימודי שוק ההון נותנים לעם את הכלים לפתוח בקריירה בנקאית. הבנקים הם מקום שבו אפשר לפתח קריירה ארוכת טווח ולהתקדם לתפקידי מפתח. אך הבנקים הם אינם מקום העבודה היחידי עבור בוגרי לימודי שוק ההון. כפי שכבר הזכרתי בעולם העסקים של היום הכל עובר דרך שוק ההון וכל חברה משתמשת במכשירים פיננסיים. לכן בחברות רבות יש צורך באנשים אשר מבינים בשוק ההון לתפקידים שונים בחברה. חברות רבות מחזיקות בנכסים ותיקי השקעות ולכן תמיד יהיה להם צורך במומחים לשוק ההון.

בוגרים של לימודי שוק ההון יכולים להשתלב בבנקים, חברות ביטוח, משרד האוצר ומשרדי ממשלה שונים, גופי מחקר פרטיים, לאומיים ובינלאומיים. חברות השקעות, חברות לייעוץ, מחלקות כספים של חברות שונות בכל התחומים, חברות בתחום הנדל"ן ועוד. גם אם אינכם מעוניינים לעסוק בשוק ההון, עדיין הלימודים בתחום יעניקו לכם כלים אשר יעזרו בתפקידים ניהוליים שאולי תקבלו בעתיד.

כוחו של הכסף להניע את עולמנו

רוב האנשים יעידו שאחד מהדברים שהכי מעניינים אותם בחיים זה כסף, וכל אחד יעיד על כך במובן אחר. יש אנשים שבסך הכול רוצים שיהיה להם כסף כדי שהם יוכלו להגשים את חלומותיהם, ואילו אחרים רוצים לנהל אותו ולהפוך סכום מסוים לכפול. זה נשמע לכם מוכר וגם אתם תמיד חשבתם על לימודי שוק ההון? אם כך, אפשר בהחלט להבין אתכם, כי מי לא היה רוצה להבין יותר בדבר שמניע את העולם שלנו? זה נכון שיש עוד הרבה ערכים אחרים ודברים שאנחנו עושים ומשפיעים על עולמנו, אך הכסף ושוק ההון הם בהחלט נושאים חשובים וכדאי להכיר אותם יותר לעומק.

עבודה בעולם הגדול

לימודי שוק ההון אלה לימודים שכדאי ללמוד לא רק כדי שתוכלו לדעת עוד משהו על הכוח החשוב שמניע את עולמנו, אלא גם כדי שתוכלו להשתלב בעבודות שונות בעולם הגדול. הכסף משפיע ומניע לא רק את ישראל אלא את ההחלטות החשובות בעולם כולו, ובנוסף לכך, הוא גם מחבר בין ארצות שונות. הרבה פעמים איפה שנגמרות המילים מתחיל לדבר הכסף ובונה שפה משותפת, כך שהרצון להכיר את העולם הזה יותר לעומק בהחלט מובן.

כל אחד יכול

בעבר הייתה דעה רווחת שרק אנשים עשירים יכולים להכיר את שוק ההון לעומק, ללמוד ממנו ולהבין עליו הרבה דברים, אך היום זה כבר לא כך. היום כל אחד יוכל להשקיע בבורסה והאמת היא שכל אחד יוכל גם להגדיל את הידיעות שלו בנושא אפילו בעזרת האינטרנט, כך שגם אתם יכולים לדעת יותר על שוק ההון. הידע הזה יוכל להפוך לעוד כסף ויוכל לשנות את הסיטואציה שלכם בחיים, אז למה שתוותרו עליו?

כרטיס כניסה לעולם העסקים

כל אדם שיש לו אינטרס להצליח בחיים ושרוצה לאייש תפקידים חשובים שיש בהם פוטנציאל להרוויח כמה שיותר חושב גם על תחום העסקים. הדבר הראשון שצריך לדעת על הנושא הזה, עוד הרבה לפני שעושים תואר ראשון במנהל עסקים, זה שלא כולם מצליחים ולא כולם הופכים להיות עשירים גדולים. זה מאוד תלוי בסופו של דבר, כמו בכל תחום אחר, אופי שלכם, באמביציה וביכולות, ובנוסף לכך, זה גם תלוי פעמים רבות בתחום העסקים שבו אתם בוחרים לקחת חלק. לא בכל תחומי העסקים פוטנציאל הרווח זהה, כך שכדאי לכם לחשוב תחילה לאיפה אתם רוצים להגיע ומה מעניין אתכם לעשות.

הדמיון בין ניהולם של עסקים שונים

מה שכן דומה בין ניהול של עסקים שונים אלה הן ההתמודדויות שמחכות למנהלי העסקים, כך שיש סיבה לכך שהרבה אנשים בוחרים לעשות תואר ראשון במנהל עסקים. העניין הוא שבדרך כלל בעלי עסקים צריכים להתמודד עם ניהול של אנשים, עם הצורך לזהות איזה עובד יוכל לבצע עבודות מסוימות בצורה טובה יותר וכדומה. יש התמודדות רבה עם הגורם האנושי אך גם עם נושאים של בירוקרטיה והתנהלות מול לקוחות, כך שבהחלט ניתן לומר שהתחום הזה מעניין וקשור לכל דבר שאנחנו עושים בחיים.

היכולת לקום אחרי נפילה של עסק

עוד דבר שצריך לדעת על עולם העסקים זה שלא תמיד אפשר להצליח בכל מה שאנחנו עושים, ואחד מהדברים שמבדילים בין איש עסקים טוב ובין איש עסקים בינוני זו המהירות שבה הם קמים אחרי כישלון. כישלונות עבור אנשי עסקים הם חלק מהחיים והם דרך ללמוד דברים חדשים, כך שמעבר לכך שכדאי לעשות תואר בנושא צריך גם סבלנות והרבה אמונה בדרך שלכם.

למידע נוסף – http://www.netanya.ac.il/Schools/BusinessManSchool/BABusiMan/Pages/default.aspx