שנה טובה מ CmArticles מאמרים שוק ההון

 

שלום,

הנה מגיעה שנה חדשה,
וכמו כל פעם ,אנחנו מופתעים מחדש ממהירות בה שוב אנחנו חוגגים את ראש השנה.
כאילו רק אתמול הרמנו כוסית לכבוד השנה החדשה וכבר היא חלפה לה וכבר עוד אחת מתחילה.

אז רק רצינו לאחל לכם :

שנה טובה ומתוקה,
שנת בריאות ואושר,
שנה של בשורות טובות,
שנה של שיגשוג והישגים,
שנה של שלום ועוצמה,
שנה של שקט ושלווה
שנה המבוססת על ערכים של כיבוד הזולת, וקבלת האחר
שנה של חינוך וערכים
שנה של אהבת העם והארץ
שנה של אהבה.
שנה נוספת מעוד רבות רבות שעוד תהיינה, ומי יתן ותהיינה כל אחת טובה יותר מקודמתה.

שתהיה לנו שנה מלא באופטימיות וראש השנה שמח.

שלכם,
אלירן וליאור כהן

קופות גמל

קופת גמל הינה תוכנית לחיסכון לטווח בינוני או ארוך, התוכנית צוברת כספים שניתן למשוך בשלב מאוחר יותר. העובד ו/או המעביד מפקידים באופן שוטף כספים לקופת הגמל שבמועד המשיכה יהיה ניתן למשוך בדרך של סכום חד פעמי או קצבה חודשית. קופת גמל פועלת בפיקוח הממונה על החיסכון, הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר. קופת גמל כוללת בתוכה מספר מכשירים לחיסכון פנסיוני ביניהם: קצבה, פיצויים, קרן מחלה, קרן השתלמות ועוד. בארץ המדינה מעודדת חיסכון בקופות גמל והחוסכים נהנים מניכוי וזיכוי במס. הכספים שהצטברו בקופות הגמל ניתנים למשיכה לאחר 15 שנה או בגיל הפנסיה. ישנה אפשרות לפדות את הכסף בשלב מוקדם יותר אך בתוספת תשלום מס על סך 35% מהסכום שנצבר.

קופת הגמל מושפעת מאפיקי ההשקעות ומתשואתם. קופות הגמל מנוהלות על ידי מנהלים בחברות השקעה שונות וניתן להעביר את הניהול מחברה לחברה בכל עת ללא צורך למשוך את הכסף. לניהול קופות הגמל משלמים דמי ניהול שלא קשורים לתשואות הקופה.

ישנן שתי סוגים של קופות גמל עבור קצבה:

 1. קופת גמל משלמת קצבה – שבה ניתן למשוך ישירות מחיסכון פנסיוני.
 2. קופת גמל לא משלמת לקצבה – שבה ניתן למשוך כספים רק על ידי העברתם לקופת גמל שמשלמת קצבה.

מומלץ להשתמש בקופת גמל שבה משיכת הכספים מתבצעת כקצבה חודשית ולא לקבלה כסכום חד פעמי. לפי הסכומים שנחסכו כך יוגדר סכום הקצבה החודשית. בנוסף כדאי להקטין את החשיפה למניות ולקראת מועד הפרישה לעבור למסלולים בעלי סיכון קטן יותר שישמרו על תשואות מאוזנות וימנעו הפסדים ככל הניתן.

ישנן מסלולי השקעה שונים בקופות הגמל המאפשרים להשקיע לפי התאמה אישית ועל פי רמת סיכון. ניתן להרכיב קופת גמל אישית על פי תמהיל השקעות שמשלב מסלולי השקעה, ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה בהתאם לשינויים בשוק ועל ידי כך להקטין או להגדיל את הסיכון בהתאם. לבחירת מסלולי ההשקעה יש לבחון מספר פרמטרים כגון: גיל החוסך, רמת סיכון, אפיקי ההשקעה והגמישות בהשקעות. כל חוסך בקופת גמל נקרא "עמית", יש להתאים באופן אישי קופות גמל לכל עמית על פי רמת סיכון המתאימה לו ועל פי מאפייניו.

פרק מסחר

המאמר באדיבות aoc987@gmail.com כמו כן אתם מוזמנים להצטרף לקבוצה בפייסבוק מסחר במט"ח ושוק ההון – רעיונות ואיתותים

לימוד מסחר בשוק ההון ובמט"ח דורש הכרה של ספקטרום רחב של מושגים, צבירת ניסיון מעשי בביצוע פעולות מסחר וניתוח טכני, הפקת לקחים מטעויות חוזרות, שיתוף מידע ושיטות מסחר עם סוחרים נוספים וכנגד כולם התמודדות רגשית עם הפסדים, חוסר וודאות, פחדים, פזיזות וכו'.

בנוסף ללימוד בספרים, במאמרים ובקורסים למיניהם , לימוד המסחר חייב להיות גם תהליך של בנייה עצמית הדרגתי, בו הסוחר מגבש לעצמו השקפה מקצועית על השוק, לומד מטעויות  ומפתח אצל עצמו יכולות ניתוח טכני ויכולות להתמודד עם הרגשות הכרוכים במסחר.

אמנם יהיו גם כאלו שיציעו לך מסלול "קצר" שבו לומדים שיטה אחת שאמורה לעבוד, ובה אין כל צורך בהתמודדות עם רגשות כיון שוודאי נרוויח. במסלול הזה תהליך לימודי ארוך הוא מיותר כיוון שהשיטה כבר עובדת, ואין צורך בבדיקה מעמיקה כיון שהאנשים שמשתמשים בשיטה הינם סוחרים מנוסים וותיקים. כמובן שזה המסלול הקצר ביותר אבל רק אם ברצונך להפסיד את כל כספך בשוק.

לא תאבה שמוע להם! – דר' ברט שטיינברג אומר (מומחה לפסיכולוגיית מסחר):

"Too many traders are looking for setups, when in fact they're the ones being set up."

המשפט הזה אולי נאמר בהומור , אבל הוא נושא בחובו את ההפסדים הכספיים והרגשות הקשים שהיא מנת חלקם של רוב הסוחרים בשוק. ההרגשה של הפספוס, ההאשמות, הפגיעה באגו, הקרע שזה עלול ליצור במשפחה והמסקנות השליליות לגבי מסחר הם רק דוגמאות להשלכות שזה גורם.

יש כמות בלתי נלאה של יועצי השקעות, אנליסטים בכירים, "גורו" מסחר ושאר חבר מרעים, שמעוניינים לשלוח יד בכיסם ואמונם של הסוחרים התמימים ולא אכפת להם כלל אם הללו ישימו את כספם על קרן הצבי. בשוק תמיד יהיו מפסידים ומרוויחים, אתה לא יכול להרשות לעצמך להישאר בצד של המפסידים אז גם אל תצפה שאף אחד יעשה את העבודה במקומך ואל תחפש ערבים או על מי לזרוק את האחריות.

החשיבות של שעות מסך היא עצומה, להתרגל לקרוא ולנתח גרפים בתדירות גבוהה לאורך  זמן, ולברר בעצמך איזו מהשיטות המצויות בשוק הינה המתאימה ביותר לאופי המסחר שלך. לא מספיק ללמוד את כל השיטות והמושגים בצורה שטחית אלא יש להשקיע זמן בלהכיר את כל שיטה ושיטה מושג ומושג באופן פרטני ואת הצד הפרקטי שלהם, ורק אחר כך לסנן ולגבש שיטת עבודה.

כבר נפגשתי עם הרבה רעיונות  שנשמעו לכאורה מבטיחים אבל אינם פרקטיים כלל. ה"הארה" של סוחר שגילה שיטה שטוענת להיות הסוד הגדול בדרך כלל נגמרת בכי רע. שיטת המסחר שלך צריכה להיות פשוטה וברורה וגם עובדת לאורך זמן, ואת זה אתה תצטרך לבנות בכוחות עצמך.

הפרשת דרכים הגדולה במסחר היא כמובן ההתמודדות עם הפסדים, שם כל סוחר נאלץ במוקדם או במאוחר להפסיק להיות אובססיבי למה ש"לימדו" אותו , ל"אגו" שלו או לכל דבר אחר שמונע אותו מהסתכלות אובייקטיבית על השוק, וזאת גם הנקודה שרוב הסוחרים מתייאשים ופורשים.

מומלץ להתעסק עם חשבון מסחר אמיתי , מאחר וזאת הדרך היחידה לבנות את האופי החזק בהתמודדות עם רגשות במסחר. יש הרבה אנשים שמתעסקים עם חשבונות דמו ואחרי קצת זמן שהם מצליחים הם עוברים לחשבון אמיתי ושם הם לא מוצאים את הרגליים והידיים שלהם כלל.

מסחר הוא כולל ידע, פרקטיקה וניהול רגשות!

חשבון דמו אינו יכול לדמות את הרגשות … לכן הוא אינו יכול לדמות מסחר !

זה לא שאי אפשר להתעסק עם חשבון דמו ואפילו כדאי למתחילים לעשות זאת לפני שהם זורקים את הכסף הגדול שלהם לשוק, אבל אל תחשבו שאם הרווחתם אז כך יהיה הסיפור גם באמיתי – תצפו למשהו קצת שונה.

מהי שיטת "סטופ בשיא-שפל של היומיים האחרונים"?

המאמר באדיבות FXCM כמו כן אתם מוזמנים להצטרף לדף בפייסבוק FXCM

ישנן הרבה שיטות שעל פיהן קובעים סוחרים היכן להציב את רמת הסטופ שלהם (הגבלת ההפסד).

אחת השיטות היותר נפוצות קרויה "סטופ בשפל-שיא של היומיים האחרונים"

ככה זה עובד…
שימו לב לגרף מתחת של הצמד GBPNZD. ניתן לראות כי הצמד מצוי במגמת ירידה, כלומר קובע כל הזמנים רמות שפל ושיא נמוכות יותר. במצב כזה, אנחנו כסוחרים מחפשים הזדמנות למכור את הצמד.

GBPNZD

ההזדמנות למכור התרחשה כאשר הסטוכסטיקה האיטית חצתה כלפי מטה. בהתבסס על האיתות הזה, אנחנו נכנסים בשורט בנר המסומן בחץ. מאחר שהצמד מצוי במגמת ירידה, בהציבנו את הסטופ אנחנו נפעל על פי העיקרון "סטופ בשיא של היומיים האחרונים". לפיכך, הסטופ שלנו יהיה מעט מעל הנר השני מצד שמאל לנר הכניסה, וזאת מאחר שהנר הזה מסמן את המחיר הגבוה ביותר שקבע הצמד בשני ימי המסחר הקודמים.

כאשר נפתח נר יומי חדש ב-5 אחר הצהריים שעון ניו יורק, אנחנו נזיז את הסטופ אל מעל השיא של נר אחד מימין לנר הקודם שמעליו הצבנו את הסטופ. בכל יום, עם הנעילה, יהיה עלינו להתאים את הסטופ ולבחור רמת שיא חדשה (במידה ונקבעה). כך אנחנו בעצם מזיזים את הסטופ שלנו ביחד עם מגמת הירידה ומגדילים את הרווח שלנו בכל פעם, ובמקביל שומרים על מרחק ביטחון ממחיר השוק הנוכחי. חשוב להדגיש כי אנו נזיז את הסטופ שלנו רק למטה (במגמת ירידה).

כך נמשיך בתהליך עד שנגיע ליעד שלנו (הלימיט) או עד שהשוק ייגע בסטופ שלנו.

במגמת עלייה אנו נפעל בדיוק הפוך, כלומר נציב את הסטופ בשפל של היומיים האחרונים.

ניתן ליישם את השיטה הזו בכל תנאי השוק, אולם חשוב להדגיש כי השיטה הזו עובדת הכי טוב מטבע הדברים בשוק מגמתי הנע בכיוון אחד מובהק.

כמו כן, הדוגמה שניתנה היא בגרף יומי, אבל תוכלו ליישם את השיטה הזו גם בגרפים קצרים יותר, כגון גרף ל-4 שעות או גרף שעתי. בהצלחה.

עצות למסחר נכון – The trend is your friend

קרדיט למטח 24

הדרך המומלצת ביותר למסחר בטווח זמן הארוך הוא תמיד לסחור עם המגמה ולא כנגדה – זהה את המגמה הנוכחית ורכב עליה. הדרך להפקת רווחים משמעותיים היא לרכב על מגמה וככל שזו תהיה יותר חזקה וארוכת טווח, כך הרווחים המופקים יהיו גדולים יותר.

פרסום

תמיד קח בחשבון אזורי תמיכה והתנגדות לפני כניסה לפוזיציה – אזורי תמיכה והתנגדות הם אבני הפינה של עולם המסחר. לפני פתיחת עסקה חשוב להתייחס ליסודות החשובים האלו של הניתוח הטכני. חשוב היטב לפני כניסה לפוזיציה, וודא כי אתה נכנס באופן מושכל ולא כשאתה מונע על פי רגש, לאחר שנכנסת לפוזיציה – אל תשנה את דעתך כל רגע – היה שקט. "סיכון מגיע רק כשאתה לא יודע מה אתה עושה"- וורן באפט.

למד להשתמש היטב בכלים לניהול סיכונים (STOP LOSS ו- TAKE PROFIT) – השימוש בפונקציית הגבלת ההפסד (Stop Loss) יכול להיות לעזר רב אך השימוש בה צריך להיות באופן מושכל שכן הפונקציה עצמה עלולה לגרום להפסד אם לא משתמשים בה נכון. אל תהיה קטנוני על פיפסים בודדים – לפעמים ההתעקשות שהפוזיציה שיצרנו תתחיל בנקודה מסויימת או תגיע ליעדה במדויק מפילה את העסקה לחלוטין. מפעם לפעם קח אויר ותישאר מחוץ לשוק – לפעמים אנחנו יכולים להסתכל על התמונה הכוללת ולעשות הפקת לקחים, טוב יותר כשאנחנו מתבוננים מבחוץ.

למד לחבב את ההפסדים שלך – הפסדים הם חלק מהמסחר, אם לא נלמד לחיות איתם בשלום הם יובילו אותנו לקבלת החלטות מעורבת ברגשות שליליים ובחירה לא מושכלת להיכנס לפוזיציה. בנוסף, לאחר הפסד נכנס גורם הפחד המונע מאיתנו לפעול לפי שיקולים הגיוניים. הפסדים הם חלק מהמשחק.

למידה מהתנסות – רשמו כל עסקה שאתם מבצעים, מטרת המעקב היא למנוע טעויות מלחזור בעתיד.

מה לכלול ביומן:

א. תאריך ביצוע העסקה.

ב. יום בשבוע.

ג. שעה.

ד. המניע לביצוע העסקה.

ה. הוראה להגבלת הפסד.

ו. סוג הפוזיציה (לונג ,שורט).

ז. סוג המסחר (מסחר יומי, swing, השקעה ארוכת טווח).

ח. יעדי מחירים.

ט. מחיר מטרה סופי.

י. סיבת יציאה.

יא. תוצאה כספית.

היה בעל אורך רוח וסבלנות – חוסר הסבלנות של המשקיע מתאפיין בשני היבטים:

א. כניסה לפוזיציה מוקדם מדי – אין להיכנס לעסקה לפני האיתות המתקבל מהגרף. כניסה מוקדמת מדי אולי תוביל לרווחים ותשואה גבוהה למדי, אך ברוב המקרים תוביל להפסדים בטווח הזמן הארוך.

ב. תשואה גבוהה במגמת ארוכת הטווח – תן לעסקה זמן לספק את פוטנציאל הרווח המירבי. קבל החלטות מקצועיות בלבד אשר מתקבלות מניתוח הגרפים ולא כתוצאה מחוסר סבלנות.

היה בעל משמעת עצמית – האם אתה מקיים את כל הכללים שהצבת לעצמך כאסטרטגיות המסחר שלך?

בחר לעצמך שיטה ודבוק בה. חשוב לזכור כי עליך להתמודד עם השוק לפי זווית הראיה שלו ולא לפי משאלות ליבך. לכן פעל רק לפי הכללים של שיטתך. יישם אותם בקור רוח ונטול רגש. אי שימוש במינוף מופרז – מחד, מינוף גדול יכול להביא לרווחים גדולים ,אך מאידך, עלול לגרום להפסדים משמעותיים. חשוב מכל להפנים את הסיכונים הטמונים במסחר כפי שמפורטים בגילוי הסיכון של החברה.

גלי אליוט

בשנות ה- 30 ראלף נלסון אליוט, שהיה רואה חשבון במקצועו, גילה שמחירי המניות מתנהגים בתבניות של מגמות ותיקונים באופן שחוזר על עצמו בצורה אך לא בהכרח בקבועי זמן זהים. אליוט טען כי המחזוריות שהתגלתה היא תוצאה פסיכולוגית של המשקיעים הנובעת מהשפעות הסביבה החיצונית ובכך שונה מכלי ניתוח טכניים אחרים.

על-פי התורה תנועת המחירים נעה בגלים, כאשר כל גל מורכב מסדרה של 8 גלים: 5 בכיוון המגמה ו-3 נגד כיוון המגמה כאשר הקשרים בין הגלים הם יחסי סדרת פיבונאצ'י (סידרת פיבונצי היא סידרה שבה המספר הבא הוא סכום של שני המספרים שקודמים, לדוגמא: 1,2,3,5,8 וכו') המהווים תנועה נגדית לתנועה של הגל הקודם.

היחסים שבהם השתמש אליוט לתיאור גלי התיקון הם תיקון שני שליש (או 0.618) הנחשב כיחס שנוצר בקירוב של התוצאה מחלוקת המספר הנוכחי בסדרת פיבונאצ'י (החל ממספר הרביעי) בזה שאחריו בסדרה (5/8, 8/13 וכו') ותיקון שליש (0.382) שנוצר מחלוקת המספר הנוכחי בסדרת פיבונאצ'י במספר הנמצא שני מקומות אחריו (5/13, 8/21 וכו'). יש לציין כי היחס מופיע רבות בטבע ומכונה גם חתך יחס הזהב (או 1.618 שהוא היחס בכיוון ההופכי).

בעזרת הדוגמא שלפננו נמחיש את התיאוריה של גלי אליוט ומקורן כתוצאה מהשפעות הסביבה החיצונית:

הגל הראשון, הוא גל שבו השוק מראה סימנים של עליה לאחר תקופה של ירידות משמעותיות. בעקבות הידיעות הפונדמנטליות השליליות שעדיין רווחות בשוק, עדיין מרבית המשקיעים נמצאים מחוץ למשחק אבל קיימים קבוצה של סוחרים שחושבים שמחירי הנכסים אטרקטיבים ומתחילים לקנות נכסים ובכך מעלים את המדדים.

הגל השני הוא גל שבו התנועה השורית לא צברה מספיק כוח ולכן אותם סוחרים שהקדימו וקנו נכסים ממשים רווחים. תנועת מימוש זו היא למעשה תיקון טכני שני שליש למהלך העליות הקודם ובכל אופן התיקון לעולם לא ירד מתחת לנקודת ההתחלה שלו. בנוסף, נפחי המסחר נמוכים יותר מהגל הראשון.

הגל השלישי הוא גל שבו מתקבלות ידיעות חיוביות על הנעשה בשוק וסוחרים רבים מתחילים לקנות נכסים מתוך הבנה שמחירים הוא נמוך. גל זה הוא לרוב הארוך ביותר בין הגלים (יחס של לפחות :1 למול הגל הראשון), ומלווה במחזורים גבוהים יותר ותיקוני מחירים הם רדודים ולפרקי זמן קצרים.

הגל רביעי הוא גל מתקן לגל העולה השלישי ונובע מכך שסוחרים שנכנסו בגלים הראשונים מתחילים לחשוב שמחירי נכסים יקרים מדי. הגל הזה הוא בדומה לגל השני הוא גל שמבצע תיקון טכני למהלך העליות הקודם ובכל אופן לעולם לא ירד מתחת לגל הראשון. לגל הרביעי יש מחזורי מסחר נמוכים מנפחי המסחר בגל השלישי.

הגל החמישי הוא הגל שבו האופוריה שולטת בשוק. הסוחרים שפספסו את הגל השלישי (עליות חדות) וראו את המחירים יורדים בגל הרביעי מחליטים שהנכסים זולים וקונים אותם ולכן הנפח המסחר בגל הזה הוא נמוך לעומת הגל השלישי. אותם סוחרים שנכנסו לשוק מעלים את הנכסים מעל למחירם הכלכלי וכעת מתחיל גל של מימושים בשוק היות ומרבית הסוחרים חשים שמחירי נכסים יקרים מדי.

הגל השישי (A) הוא גל שכולל נפחי מסחר גדולים יותר מהגל החמישי. החדשות הפונדמנטליסטיות הן בדרך כלל עדיין חיוביות למרות שחדשות שליליות מתחילות לצוץ אך עדין רוב האנליסטים רואים את הירידה כתיקון לשוק עולה.

הגל השביעי (B) הוא גל מתקן לגל הירידות הקודם ומעלה את המחירים לנקודה שבו מחיר הנכסים שוב גבוה מדי דבר שמטעה סוחרים לחשוב שזהו חידוש של השוק העולה למרות שבשלב זה מתחילים להתפרסם נתונים הפונדמנטליסטיים המחזקים את הנתונים הרעים הקודמים. נפח המסחר בגל זה נמוך מנפח המסחר בגל הקודם ומאפשר בעיקר מימוש רווחים וסגירת פוזיציות לסוחרי קצרי טווח.

הגל האחרון, גל C הוא למעשה גל של שוק דובי הנע בחדות כלפי מטה בחמישה גלים. גל C ארוך לפחות כמו גל A ולעתים ארוך ממנו פי   או יותר.

על פי תורת גלי אליוט את הגלים ניתן למצוא בכל רזולוציה של זמן ובכל שוק והחוזק שבה נעוץ בכך שהיא מאפשרת למשקיע לקבל תמונה ברורה על כיוון השוק ובכך מאפשרת לייצר אסטרטגיית מסחר נכונה.  לכן נבחן את תורת גלי אליוט על מדד נאסד"ק 100 בגרף שבועי:

ניתן לראות כי הגל הראשון התחיל באופן מהוסס וגל המימוש שני שליש שלו (גל 2) כמעט כיסה אותו ב-100%. לאחר מכן התחיל גל 3 השורי שהסתיים בתיקון גל 4 שהוא גל טכני תיקון שליש. לאחר מכן העליות המשיכו (זוכרים את האופוריה של תחילת השנה ?) בגל מספר 5 שהוביל לגלים A ו-B, כאשר בולט שגל B הוא תיקון שני שליש לגל A.

ולכן לפי תורת גלי אליוט, אנחנו למעשה בתחילתו של גל C. לפי התורה, גל זה אמור להיות בין שני שליש לפי 2 ושני שליש מגובה של גל A ולכן יעד הנמוך של תבנית הוא שער 1400. גם מבחינת הפירסומים הפונדמנטלים המתפרסמים כיום עולים בקנה אחד עם התיאור של גל זה.

למרות היתרונות הקיימים בשיטה, תורת גלי האליוט הקימה עליה מספר רב של מתנגדים שהתמקדו בשתי נקודות עקריות: הנקודה הראשונה היא שלתורה יש הרבה יוצאים מן הכלל והרבה חוקים ותתי חוקים, לדוגמא, במגמה עולה מספר הגלים שמרכיבים אותו יכול לגדול לשמונה גלים. יש לציין שמספר חוקים המתארים מצבים יוצאים מן הכלל כבר זוהו ונוסחו על ידי אליוט בעצמו.

נקודת ביקורת שניה על התורה שהקימה את עיקר המתנגדים מתמקדת בכך שקשה מאוד לספור את הגלים ולהתעלם מרעשי המשנה. לדוגמא, בפעמים רבות קשה להגדיר מתי גל התחיל ומתי גל הסתיים. בעיה שכזאת  פותחת את השיטה לפרשנות אישית וכל ספירות גלים שונה יכולה להוביל למסקנות אחרות ועל כן, לטענת המתנגדים, התורה לא חד משמעית ולמעשה חסרת משמעות.

לסיכום, למרות הבעיות הקיימות בתורת גלי אליוט, כאשר התורה באה לידי שימוש יחד עם שיטות אחרות, פונדמנטליות וטכניות כאחד, היא יכולה לסייע משמעותית בהבנת כיוון השוק, דבר שהוא חשוב ביותר למשקיע.

 סקירות נוספות ניתן למצוא באתר TalkingValue.

אין בסקירה זו לרבות כל מסמך ו/או קובץ המצורף לו משום יעוץ או המלצה לקנייה / מכירה של ני"ע ו/או מכשירים פיננסיים, העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל אינו מהווה חלופה לייעוץ אישי המותאם לצרכיו של המשקיע ע"י יועץ מוסמך.הכותב אינו מוסמך לייעץ בנושאי השקעות בניירות ערך של חברות ציבוריות ואין לראות בתוכן מסמך זה ייעוץ להשקעה בשום צורה שהיא. השקעה בחברות כאלו נושאת סיכון לא מבוטל וראוי שיבוצעו לאחר הערכה מדוקדקת של צרכי המשקיע ורמות הסיכון שבנכונותו לשאת. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים, והינו כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות, שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. בעל האתר והכותבים לא אחראים לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ולא מתחייבים כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. הכותב עשוי להחזיק בני"ע בהם עסקה כתבה זו. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לבעל האתר והכותבים ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו, ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.

המשמעות העמוקה של רצועות הבולינגר

רצועות בולינגר הוא כלי שנוצר על ידי ג'ון בולינגר בשנות ה 80 המוקדמות. כלי זה בודק את סטיות התקן בשוק מתוך מטרה לגלות מצבים של אנומליות המעלים את הסבירות להיפוכי מגמה. רצועות בולינגר כוללת ממוצע נע פשוט ל-20 יחידות זמן, רצועה עליונה המייצגת שתי סטיות תקן מעל לשוק ורצועה תחתונה המייצגת שתי סטיות תקן מתחת לשוק.

אפשר גם לקבוע מספר סטיות תקן אחרות ולאו דווקא שניים-תלוי באופי המסחר שלכם והאם ברצועה אכן משקפת את מה שקורה בגרף

רצועת בולינגר בנויה על גבי העובדה הלא מוסברת (או שמא מוסברת?) שהגרף תמיד ינוע באזור הממוצע .

הרצועה בנויה משלושה קווים

1-ממוצע נע פשוט-לתקופה של 20 יום

2-ממוצע נע פשוט לתקופה של 20 יום + שתי סטיות תקן

3-ממוצע נע פשוט לתקופה של 20 יום – שתי סטיות תקן

השטח בין שני הממוצעים עם סטיות התקן נקרא שטח הרצועה.

כל הנאמר לעיל מטרה לו להבהיר תרתי משמע את המהלך הקורה כעת בצמד יורו דולר.בגרף שלפניכם ניתן לראות כיצד הנר השבועי הירוק האחרון מתהווה לו כאשר עדיין ואני מדגיש עדיין אינו נוגע ברצועת הבולינגר התחתונה.לפי התיאור במסגרת הכחולה נראה בבירור שהמחיר פרץ את הגבולות המותרים לתנודתיותו ועתה חובה עליו לחזור למסגרת אשר נקבעת לו על ידי רצועות הבולינגר (אני מכיר באופן אישי סוחרים אשר נכנסים לפוזיציות עקב מצבים כאלה).

מהלכים אפשריים

1)    סגירת הנר השבועי כנר ירוק מלא או קרוב לזה וסביר שיתפתח מהלך עליות.

2)    פתילה ארוכה המשתרכת מעל הגוף וסביר שכוח המוכרים מתחזק שוב.

סיכום

בכל מקרה צריך יהיה לחכות לפחות לעוד נר בנוסף לנוכחי כדי להבין יותר טוב את התמונה המצטיירת.

ניתן לראות את הגרף כאן:
בולינגר

מוגש בחסות חברת Real-Forex

* Real-Forex מבהירה כי אין לראות באמור ייעוץ להשקעות. המסחר במטבע חוץ מסוכן ואינו מיועד לכל משקיע. מומלץ להיוועץ ביועץ השקעות מוסמך לפני ביצוע עסקאות. אין לראות באמור הבטחה לתשואות עתידיות או לתשואה בכלל.

מסחר אוטומטי בארץ

עד לאחרונה פריבילגיית מסחר אוטומטי בבורסה הייתה שמורה לסוחרים במטח ולסוחרים בבורסות חול, לאותם סוחרים קיימת אפשרות להזין פקודות ל תוכנת מסחר אוטומטית והיא תבצע את הפקודות אם וכאשר יגיעו השילובים שהוזנו לה בבורסה.

אנו בצוות GO4IT המתמחים בפיתוח מערכות מסחר אוטומטי, מאפשרים גם למי שמבצע מסחר בבורסה הישראלית לסחור בצורה אוטומטית לחלוטין, כל זאת הודות לפלטפורמת המסחר אוטומטי Go4iTrader אשר מאפשרת ביצוע מלא של כל פעולה בשוק ההון, והכל בצורה אוטומטיות לחלוטין.

בנוסף, אנו בצוות GO4IT הקמנו קבוצת רכישה בעניין עמלות מסחר בבורסה ושרותי מסחר, חברי הקבוצה נהנים מיתרונות אטרקטיביים במיוחד כגון עלות של 1.85 שח לאופציות מעוף ו 0.07% לניירות ערך בארץ, כמו כן קיימת אפשרות לקבלת תוכנת מסחר אוטומטי ללא תשלום.

הנך מוזמן לבקר בדף הבית וליהנות מחוויית מסחר אוטומטי בבורסה הישראלית וממסלולי מסחר בבורסה אטרקטיביים במיוחד !
מסחר אוטומטיזה GO4IT

כיצד לבחור חברת ביומד להשקעה

אין ספק שבשנים האחרונות עלה קרנו של תחום הביוטכנולוגיה בארץ. מספר רב של חברות ביומד נסחרות היום בבורסה הישראלית המבטיחות שביכולתן לפתח את "התרופה הבאה" ובכך להעניק למשקיעים תשואות חלום. בעקבות הקמת מדד הביוטכנולוגיה מספר רב של משקיעים החלו לגלות עניין בתחום.

הכלל הבסיסי בשוק הוא שככל שהרווח הפוטנציאלי גבוה יותר, כך גם גדול יותר הסיכון. לא לכל המניות בתחום אותה דרגת סיכון וחשוב להבין את ההבדלים ביניהן טרם ביצוע ההשקעה. כדי לעמוד על הסיכונים הכרוכים בהשקעה בחברות המפתחות תרופות חלום, יש תחילה להבין את תהליך הפיתוח של תרופות חדשות.

הליך פיתוח תרופה הינו הליך מורכב הכולל מספר שלבים עקרוניים. על מנת לעבור משלב אחד למשנהו יש צורך לעמוד בהצלחה בקריטריונים של רשויות הבריאות השונות בכל שלב:

 • השלב הפרה-קליני כולל ניסויים בחיות ניסוי כדי להדגים את היעילות של התרופה במודלים המדמים את המחלה אליה מיועדת התרופה. השלב הפרה-קליני כולל גם ניסויים בתנאים קפדניים כדי לבדוק אם לתרופה תופעות לוואי רעילות וכן ללמוד על מאפיינים שונים שלה בפעילות בחיה  כגון קביעה של הערכות ראשוניות על מינון התרופה, אופן מתן התרופה, וסף המינון למתן התרופה. ניתן גם לבדוק את ההשפעה על הפוריות, ועל השפעתה על השריית גידולים סרטניים ואלרגיות. כמו כן השלב הזה כולל גם פיתוח שיטות ייצור בסטנדרטים שהם אסופה של דרישות ייצור שהתרופה חייבת לעמוד בהן כדי שיהיה אפשר לתת אותה לחולים.
 • השלב הקליני הראשון (Phase I) של פיתוח התרופה מתבצעת הוא למעשה בדיקה ראשונית שמטרתה להעריך את בטיחות התרופה ואת המינון המקסימאלי שניתן לתיתו בבטחה לחולים. במסגרת שלב זה מתבצעות גם לעיתים בדיקות נוספות כגון פיזור התרופה וזמן השהות שלה בדם, מדידות שיאפשרו להעריך את זמינותה הביולוגית ועוד.
 • בשלב הקליני השני (Phase II) מתבצעת בדיקה ראשונה של יעילות התרופה ב חולים כמו כן, בשלב זה מנסים לקבוע את המינון המיטבי של התרופה לטיפול ב חולים. בד בבד, גם ממשיכים לבדוק את בטיחותה. במקרים רבים מבוצעים שני ניסויי Phase II כאשר הניסוי הראשון (Phase IIa) מטרתו לשמש הוכחת התכנות וניסוי שלב שני (Phase IIb) רחב יותר שכולל  מספר גדול יותר של חולים ביותר מרכזים רפואיים.
 • בשלב הקליני השלישי (Phase III) מספר הנבדקים הינו רב יותר (מאות ואף אלפים) ומתבצע במספר רב של מרכזים רפואיים בעולם. המטרה של שלב זה הינה להוכיח את יעילות ובטיחות התרופה במספר גדול של חולים כך שבשלב זה ניתן יהיה לדמות במידה רבה יותר (מאשר בשלבים מוקדמים) את האופן בו התרופה תשמש את הרופאים בקליניקה. בעקבות סיום מוצלח של שלב זה ניתן להגיש בקשות לרשויות הבריאות לקבלת אישור לרישום התרופה.
 • ביצוע ניסויים קליניים בבני אדם בכל אחד מהשלבים דורש את אישורן של הרשויות הרגולטוריות במדינות בהן מתבצעים הניסויים הקליניים. רק תוצאות מוצלחות בשלבים הקודמים, יבטיחו את האפשרות למעבר משלב אחד למשנהו.
 • לעיתים נדרש גם שלב קליני רביעי (Phase IV) אשר בו נדרש להמשיך לעשות בדיקות מעקב המשכי, תחת מעטה קליני ניסיוני מסודר.

לאחר מעבר בהצלחה של כל השלבים האמורים לעיל החברה להגיש בקשה לאישור לרישום התרופה על ידי הרשות הרגולטורית הרלוונטית, לעיתים שלב זה מתבצע תוך כדי השלבים הקודמים.

הליך הפיתוח תרופה אורך שנים רבות וכן נדרש לו מימון רב וזאת עקב התמשכות הניסויים, תהליך קבלת האישורים וכן הפקת המידע והתוצאות מהניסויים, אשר בסיומם החברה רשאית להגיש בקשה לאישור רישום תרופה על ידי הרשות הרגולטורית במדינת היעד. לעיתים הפיתוח הקליני, לרבות הביצוע של הניסויים הקליניים, מבוצע בסיוע של קבלני משנה מומחים אשר אמונים לעבוד בסטנדרטים מקצועיים קפדניים המוכתבים על ידי הדרישות הרגולטוריות השונות. ממספר מחקרים שהתפרסמו בעולם בשנים האחרונות ניתן לקבל הערכה של הקשיים הכלכלים והסיכון הגלום בפיתוח תרופה (המספרים בטבלה מייצגים מספרים ממוצעים ממספר מקורות מידע, כגון המחקר  The price of innovation: new estimates of drug development costs):

שלב פיתוח

משך זמן ממוצע בשנים

עלות ממוצעת  במליוני דולרים

אחוזי הצלחה ממוצעים של השלב

פרה קליני

4

20

60%

Phase I

1.5

15.2

62%

Phase II

2

16.7

40%

Phase III

3

27.1

33%

אישורי FDA

1.5

1.6

77%

 ניתן לראות שלפי הסטטיסטיקה תהליך פיתוח ממוצע של תרופה אורך כ- 12 שנים, מחירו כ- 80.6 מליון דולר והוא בעל סיכוי הצלחה של 3.7% בלבד.

מסטטיסטיקה זו אפשר להבין מדוע חברות פארמה טוענות שעלות פיתוח תרופה שיצאה לשוק נושק למיליארד דולר, כי על תרופה אחת שהצליחה בתהליך הפיתוח כ-29 תרופות נכשלו בשלבי פיתוח שונים.

לאור מורכבות הליך הפיתוח והסיכויים הנמוכים להצלחת התהליך, חשוב למשקיע לבצע בדיקה מעמיקה על החברה בטרם ההשקעה. ברצוני להמליץ על מספר נושאים לבדיקה טרם ביצוע ההשקעה שיסיעו למשקיע להעריך את הכדאיות ההשקעה בחברה:

 • קיום של הנהלה בעלת רקורד, נסיון וידע רלוונטיים לתחום. הנהלה איכותי תוביל גיוסי כסף מוצלחים, תפתח קשרים עסקיים נחוצים לפיתוח התרופה ושיווקה, תגייס כח אדם איכותי ומתאים ותתרכז בפיתוח תרופות איכותיות לשווקים "איכותיים יותר" ואשר ניתן לפתחן עם סיכון נמוך יחסית. לדוגמא לחברת ביוליין צוות ניהולי ומנוסה הכולל את יו"ר החברה ד"ר אהרון שוורץ שהוא גם סמנכ"ל מיזמים ייחודים בטבע ויו"ר של מספר חברות ביומד אחרות, מנכ"ל החברה ד"ר כינרת סויצקי ששמשה בעבר כסגן נשיא מחקר ופיתוח ביולוגי בקומפיוג'ן, ד"ר מוריס לסטר, המנכ"ל הקודם של החברה וחבר דירקטוריון שימש כמנכ"ל ובכיר במספר חברות ביומד ועוד.
 • בדיקת הרכב המשקיעים ובעליי העניין בחברה. ככל שאחוז ההחזקות של מנהלי החברה בחברה גבוה יותר, המשמעות היא שהם מאמינים בהצלחתה. ככלל, אחוז אחזקה מינימאלי של 30% של בעלי עניין בחברה מעיד על אמונה בהצלחת החברה. בנוסף לחברה גם דרושים משקיעים סבלניים ובעלי יכולת מימון שיתנו את התמיכה המתאימה, באם מקצועית או פיננסית, שהחברה תזדקק להם בתהליך הפיתוח. לדוגמא, מאחורי חברת פרוטליקס עומדים אלי הורוביץ (הוא היו"ר לשעבר של פרוטליקס) וד"ר פיליפ פרוסט שבעל המניות המוביל בטבע וגם בעל מניות מוביל בפרוטליקס.
 • נקודה נוספת לשיקול היא קיום הסכמי שיתופי פעולה והסכמי השקעה (הסכמי מסחור) עם חברות גדולות בתחומי המו"פ. קיומים של אלה מכניסים ידע נדרש לחברה דבר המקטין את הסיכוי בכישלון הפיתוח ובהתאם מגדילים את סיכויי ההצלחה של החברה. לדוגמא, חברת פרוטאולוג'יקס, העוסקת בפיתוח תרופות לסרטן, אלצהיימר ופרקינסון, חתמה לאחרונה על הסכם עם חברת גלאוקסו סמית' קליין (GSK) ובמסגרתו פרוטאולוג'יקס תקבל תשלומים בהתאם לאבני דרך שנקבעו בהסכם וליווי מקצועי הסכם זה מעלה באופן משמעותי את סיכויי פרוטאולוג'יקס להצליח בתהליך הפיתוח.
 • בדיקה של שוק אליו החברה מייעדת את התרופה ומצב התחרות בשוק הזה. פיתוח תרופה לשוק נישה קטן שיש בו מתחרה אחר אינו אטרקטיבי למשקיע. שוק שבו יש מתחרים רבים עלול להקטין את הסיכוי של התרופה להקלט בהצלחה בשוק בעיקר במצב שלתרופה אין יתרון משמעותי של המוצר התחליפיים. יש גם לוודא קיומם של פטנטים המבטיחים בלעדיות בשוק היות והם מונעים תחרות. דוגמא טובה לחברה שפונה לשוק נכון היא חברת כן-פייט המפתחת, בן השאר, תרופה לטיפול בסרטן הכבד. היקף המכירות של התרופה היחידה לטיפול בסרטן הכבד המאושרת היום, תרופה שאינה מטפלת במחלה ורק מאריכה את תוכלת החיים של החולים במספר חודשים, צפוי להגיע למיליארד דולר בשנת 2010. לטענת כן-פייט לתרופה שהם מפתחים יתרונות בולטים על התרופה שקיימת כיום בשוק כגון האפשרות למתן פומי, עלות הייצור הנמוכה של התרופה, עלות הנמוכה יחסית בטיפול בחולה באמצעות התרופה וכן אי הפגיעה בתאים בריאים בגוף.
 • בחינת השלב שבו נמצא הפיתוח של התרופה ואי הסתמכות על תרופה בודדת הנם  פקטור שמאוד משפיע על עמידת הסיכון בהשקעה בחברת ביומד. ככלל ככל שהשלב מתקדם יותר כך הסיכון בפיתוח התרופה יורד. לפי הסטטיסטיקה הממוצעת חברה שנמצאת במצב פיתוח פרה קליני מסוכנת פי 9 לערך מחברה שנמצאת בשלב קליני שלישי. כמובן, לדבר זה יש אספקט אחר, ככל שחברה תהיה בשלב מתקדם יותר כך שוויה יהיה רב יותר והפוטנציאל רווחים קטן יותר.
 • קיום כסף בקופה ותזרים מזומנים. אין מה לעשות, לכסף אין תחליף וכשאין כסף יש הנפקות ודילול של משקיעים. חברות עם הכנסות או מספיק מזומנים בקופה לפעילות הפיתוח עדיפות על חברות שאין להם כסף בקופה.
 • שקיפות למשקיעים. חברות שמדווחות על התקדמות באבני הדרך, תוכניות הגיוס, אסטרטגיית השיווק וכו' הם החברות שמשדרות אמינות ומאפשרות למשקיע להעריך את מצב החברה. בנוסף רצוי להקפיד ולבדוק האם החברה עומדת באותן אבני הדרך ולוחות הזמנים ולבדוק האם ביכולתה של החברה לעמוד באבני הדרך הבאות.
 • בדיקת שווי השוק של החברה. מניות ביוטכנולוגיה נוטות לא פעם להתנפח מעבר לשוויין האמיתי בשל אופטימיות יתר ולרדת יתר על המידה בתקופות משבר. אינני טוען שקל לבצע הערכת שווי נכונה לחברת ביוטכנולוגיה, אבל אפשר לבצע הערכת דיי טובה ובנושא זה תעסוק חלקה השני של הכתבה.

לסיכום, אין ספק שתחום הביוטכנולוגיה מציע למשקיע מגוון רחב של מניות חלום שיכולות להניב תשואות חלומיות. אבל יש לזכור שחלק ניכר מהחברות אלו הנם בשלבים ראשוניים של פיתוח, וההשקעה בהן מתאפיינת ברמת סיכון גבוהה במיוחד, בנוסף הן נסחרות ברמות מחיר המבטאת יותר את תקוות המשקיעים מאשר את מצבן הכלכלי של החברות. לפיכך, קודם ההשקעה יש לאמוד את הסיכויים להצלחת החברה ולאמוד גודל ההכנסות הצפויות מכך תוך התחשבות במאפייניה הספציפיים של החברה. ניתוח כזה מורכב ודורש מידע וזמן רב אך צפוי להשתלם כשהחברה תצליח בתוכניתה ותחזיר למשקיע בתשואות גבוהות.

 סקירות על חברות ביומד ניתן למצוא באתר TalkingValue.

אין בסקירה זו לרבות כל מסמך ו/או קובץ המצורף לו משום יעוץ או המלצה לקנייה / מכירה של ני"ע ו/או מכשירים פיננסיים, העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד. האמור לעיל אינו מהווה חלופה לייעוץ אישי המותאם לצרכיו של המשקיע ע"י יועץ מוסמך.הכותב אינו מוסמך לייעץ בנושאי השקעות בניירות ערך של חברות ציבוריות ואין לראות בתוכן מסמך זה ייעוץ להשקעה בשום צורה שהיא. השקעה בחברות כאלו נושאת סיכון לא מבוטל וראוי שיבוצעו לאחר הערכה מדוקדקת של צרכי המשקיע ורמות הסיכון שבנכונותו לשאת. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים, והינו כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות, שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. בעל האתר והכותבים לא אחראים לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ולא מתחייבים כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. הכותב עשוי להחזיק בני"ע בהם עסקה כתבה זו. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לבעל האתר והכותבים ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו, ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.

מדד הפחד

ביום 6/5/10 בשעה 21:25 שעון ישראל החלו המדדים בוול סטריט לצנוח מירידה של 2.4% לירידות של עד 10% וזאת תוך פחות מ-15 דקות וללא כל אירוע כלשהו באירופה או בארה"ב.  במקביל  מדד ה- VIX הידוע בשם "מדד הפחד" עלה למעל 40 נקודות וסימל את החרדה שאחזה בשוק.

מדד ה-(VIX (Volatility Index או בשמו המלא "מדד התנודתיות של בורסת האופציות של שיקגו" פותח בשנות השמונים על ידי פרופסור דן גלאי ופרופסור מנחם ברנר ותפקידו למדוד את תנודתיות הצפויה במדד סטנדרד אנד פורס 500 (S&P500), מדד שמשקלל 500 מניות של חברות ציבוריות גדולות הנסחרות בבורסות האמריקאיות הראשיות ונחשב כמדד מוביל למצב הכלכלה האמריקאית לצד מדדים אחרים כגון הדאו ג'ונס. מדד ה-VIX  מחושב על ידי ביטוי של סטיית התקן הגלומה במחיריהן של האופציות על מדד S&P500 הפוקעות בתקופה של כשלושים יום מיום חישובו.

הסיבה לכך שמדד ה-VIX מבטא את התנודתיות בשוק נובעת מכך שסטיות התקן הגלומות במחיריהן של אופציות נוטות לעלות ככל ששוק מניות נעשה תנודתי יותר בשל העובדה שמשקיעים נוטים לחשוש מכתיבת אופציות ואילו קוני האופציות מוכנים לשלם יותר, כדי להגן על עצמם מפני תנודתיות למעלה או למטה.

מבחינת ערכי המדד, עד המשבר של שנת 2008, נהוג היה לקבוע כי מדד מתחת ל- 20 נחשב מדד נמוך שמסמל רגיעה השווקים בעוד שמדד מעל 30 נחשב כמדד גבוה יחסית, ואולם כיום, לאחר המשבר, מקובל לייחס לשווקים לחץ כאשר מדד ה-VIX מעל שער 45.

בבורסת תל אביב קיים מדד דומה ששמו VIXTA אשר עוקב אחרי התנודתיות במחירי האופציות על מדד תל אביב 25. מדד זה פותח בידי פרופ' שמואל האוזר, דקאן הפקולטה למינהל עסקים בקריה האקדמית אונו, ובשיתוף חברת אי־אונליין קפיטל. מפתחי מדד זה הגדירו רמות לתיאור רמת הפחד, כך שרמה מתחת ל18 נקודות הוגדרה כרמת פחד נמוכה, רמה שבין 18 ל-30 כבינונית, רמה של בין 30 ל-40 נקודות כגבוהה, ורמה של מעבר ל-40 כפאניקה. בשיאו של המשבר של שנת 2008 המדד הגיע לשיא של מעל ל-65 נקודות. יש לציין שבעוד שמדד ה-VIX הוא מדד סחיר מדד ה-VIXTA הוא מדד חישובי בלבד ולא ניתן לסחור עליו.

את מדד ה-VIX אפשר לנצל באופן פרקטי למסחר יום יומי במניות היות ורמות קיצוניות של ה-VIX הן איתות אפשרי להליכה נגד העדר. ניתן לנתח את הגרף של ה-VIX, להעריך את המגמה שלו ולפיכך את מגמת הפחד ולזהות תבניות של תפנית בסנטימנט של המשקיעים. לדוגמא, אם נסתכל על גרף של מדד ה- VIX וה- S&P500 בין השנים 2003 – 2010 ניתן לראות שיש קורלציה בין המדדים שמתבטאת בכך שמדד ה-VIX עולה מהר כאשר ה S&P500 יורד, ומדד ה-VIX יורד כאשר ה S&P500 עולה. הסיבה היסודית לכך היא ששווקים פיננסיים נוטים לרדת מהר יותר מאשר הם נוטים לעלות. לכן, תנועת ירידה מהירה מקבילה לתנועת עליה של מדד ה-VIX.

אם נסתכל על סוף שנת 2008 כאשר מדד ה- S&P500 הגיע לשפל בעוד מדד ה-VIX החל לרדת, מצב זה מעיד על כך שיש פחות חשש מתנודות קיצוניות בשוק, במקרה זה ירידות, ולכן מדד ה-VIX היווה איתות להגדלת חשיפה למניות. ואכן ניתן לראות שמרגע זה החל לטפס מדד ה- S&P500. רמת קיצון כמו בשנת 2008  מדגימה את האופי ההפוך של תנועת מדד VIX לעומת תנועת השוק לטווח ארוך.

ניתן לראות דוגמא נוספת של רמות קיצון ב-VIX במסחר טווח קצר. במקרה זה הגרף מתאר את המסחר בחודשים שמסביב לתאריך 11/9/2001 תאריך שבו אירע אסון התאומים. בגרף זה אפשר לראות בגרף שלאחר ההתהפכות על נקודת הקיצון של מדד ה-VIX הגיע תיקון במדד  ה- S&P500.

לסיכום, מדד ה VIX הוא אחד הכלים החשובים ביותר למשקיע הטכני, מדד זה מסייע בחיזוי של מגמות שוק ההון היות הוא מגלם מדד שמבטא ציפיות עתידיות של מחירים בניגוד לכלים טכנים אחרים המתבססים על אירועי העבר. בכך מאפשר מדד ה-VIX למשקיע כלי מרכזי במערך השיקולים ובקביעת אסטרטגיית ההשקעה שקולה.

 סקירות נוספות ניתן למצוא באתר TalkingValue.

תוכן מסמך זה מביע את דעתו הפרטית והאישית של הכותב. הוא אינו מהווה המלצה להשקעה או להמנעות ממנה בחברות נשוא הכתבות הנכללות במסמך. השקעות בניירות ערך ראוי שיבוצעו לאחר הערכה מדוקדקת של צרכי המשקיע ורמות הסיכון שבנכונותו לשאת וראוי שייעשו בהתייעצות עם יועץ מוסמך להשקעות בניירות ערך. הכותב אינו מוסמך לייעץ בנושאי השקעות בניירות ערך של חברות ציבוריות ואין לראות בתוכן מסמך זה ייעוץ להשקעה בשום צורה שהיא. הכותב עשוי להחזיק בניירות הערך להם יש התייחסות במסמך.