עברית     English

ספר סודות הבורסה מאת עינב כהן
מה מלמד הספר:

הספר הזה מספר ,בצורה בהירה,אמיתית ומקצועית על העולם החדש של ההשקעות, דרכי ההתמודדות איתו, אג"חים, מניות פונדמנטלי וטכני,שיטות קנייה, שיטות מכירה, תורת המשחקים,אג"חים-איך לקנות בהזדמנות, מה לא לעשות בשוק כדי לשמור על הכסף, כיצד בונים הרכב מנצח בכל מצב של השוק, וגם סודות משמעותיים של קומבינות תקשורתיות.

את הספר כתב עינב כהן, עיתונאי כלכלה בכיר בישראל ומנכ"ל פורטל הכלכלה "ישראל בורסה".

הספר האלקטרוני "סודות הבורסה"- כי הבורסה של אתמול היא לא הבורסה של המחר!

ראשי הפרקים בספר:

פרק ראשון:כיצד הפכתי למיליונר בעזרת הבורסה

פרק שני:החברים שלי בבורסה

פרק שלישי:למה בורסה

פרק רביעי:כיצד למדתי לסחור בבורסה

פרק חמישי:כיצד לחסוך שכר לימוד יקר

פרק שישי:בניית תיק השקעות- כיצד מתחילים

פרק שביעי:פראיירים לא מתים- רק מתחלפים

פרק שמיני:השקעה מוצלחת לטווח ארוך- יש חיה כזו?

פרק תשיעי:תורת המשחקים ושוק ההון

פרק עשירי:התקשורת ושוק ההון- איך לעשות מזה כסף

פרק אחד עשר:תורת הניתוח הטכני- להבדיל בין הטפל לעיקר

פרק שניים עשר:אגרות חוב- השד לא כל כך נורא

פרק שלושה עשר:בניית תיק השקעות מקצועי

פרק ארבעה עשר:שאלות ותשובות

קטעים נבחרים מהספר:

כיצד להתחיל להשקיע באופן בטוח:

1.פתח חשבון השקעה דרך מערכת מסחר של בית השקעות עם עמלות זולות- הבנקים "שוחטים" בעמלות על תיק ניירות ערך ובקושי נותנים להרוויח. דבר ראשון יש למצוא בית השקעות שדרכו תסחרו בעמלות זולות משמעותית. שימו לב- לא אמרתי שינהל את כספכם, אלא רק שישמש כ"בנק" עם תנאים טובים יותר.חבל על הכסף.

2.התחילו להתעניין בשוק- קראו ספרים, עיתוני כלכלה, גלשו באתר "ישראל בורסה", צפו בתוכניות כלכליות. בקיצור- התחילו להתעניין מה קורה סביבכם.

3.למדו ניתוח טכני בסיסי- לדעתי בלי הבנת הגרף אין בכלל מה להתעסק עם השוק. זה לא מקצועי. ייקח לכם זמן לא רב ללמוד את הבסיס של קריאת הגרפים אל תוותרו על זה ורכשו תוכנת גרפים מקצועית וטובה- זה לא עולה הרבה וזה שווה כל שקל.

4.סחרו בכסף ווירטואלי בהתחלה- אל תתלהבו יותר מידי אל ההתחלה ותתחילו לשפוך כסף! התחילו בכסף דמיוני עפ"י השיטה שבחרתם ותראו איך אתם מסתדרים,האם אתם מצליחים,מה הטעויות שלכם. סכמו במחברת את ההישגים שלכם, וכתבו את סיבת הכישלונות והפיקו לקחים.

6.מסחר בתעודות סל וקרנות נאמנות- אחרי שסחרתם בכסף וירטואלי ,עברו לסחור בכסף אמיתי אבל עדיין לא במניות. בחרו תעודות סל וקרנות שאותתו קנייה עפ"י השיטה שלכם ותראו כיצד אתם מסתדרים. אחרי תקופת מה כשראיתם כיצד המסחר משפיע לכם על מצב הרוח ואתם מרגישים שאתם שולטים ברגשות שלכם- עברו לסחור במניות כבדות עם מחזורי מסחר גבוהים.

7.מנייה זה לא חברה- אל תתאהבו בה ואל תשנאו אותה. שמתחילים להשקיע יש תכונה של התרגשות יתר. שלטו ברגשות שלכם. מנייה זה נייר ערך שעולה ויורד וככה צריך להתייחס אליו. אם הוא לא מתנהג יפה- אל תתנהגו "בנאמנות" כי מנייה יכולה לרדת הרבה יותר מהר מהעלייה. מצד שני היצמדו לשיטה שלכם וגם אם מנייה מתקנת- אל תלחצו ולמדו לרכב על הטרנד.

8. היעזרו במומחים- היעזרו באנשי מקצוע שמתמחים בהשקעות בשוק ההון. הם יכוונו אתכם ויעזרו לכם לשלוט ברגשות.

9.בדקו טוב לפני קניית מנייה- תתייחסו לקניית מנייה כאילו קניתם חברה. אל תהיו "מהירים על ההדק" כל היום לקנות ולמכור. קנו מנייה בהזדמנות אמיתית .מסחר בבורסה זה לא משחק ילדים ולא הימורים בקזינו.

10.ענייני אמונה תשאירו לבית כנסת- יש נטייה למשקיעים להגיד שהנייר שלהם "נשחט"- "אני מאמין שהוא יעלה, יהיה בסדר בעזרת ה'". שוק ההון לא מאמין בתקוות שווא. שהוא עוקץ זה כואב מאד. שוב- היצמדו לשיטה גם אם בסוף הפסדתם.

11. אל תלכו לישון בלחץ בגלל מניות- קניתם מנייה, ובלילה אתם "מתהפכים אל משכבכם" מפחד מהתנועות שלה מחר. זה לא בשבילכם! אסור לכם בשום אופן להגיע למצב שהבורסה משתלטת לכם על החיים.

בניית תיק ההשקעות:כיצד הוא צריך להיראות:

זה קרה באחת הסדנאות שערכתי באזור המרכז:

שאלתי- "מי מבין הנוכחים מפזר השקעה"? בחור מנוסה בשוק ההון הנהן ואמר: "אני מפזר השקעה ע"י מניות רבות. יש לי בתיק 120 מניות".

הוכיתי תדהמה -120 מניות בתיק השקעות! כיצד בכלל הוא יכול לעקוב אחרי השקעותיו בבורסה?!

לדעתי שיטת השקעה עם אחזקת מניות רבבות הנה שגויה.

משקיעים רבים נוטים לחשוב שאם הם מחלקים את ההשקעה בין הרבה מניות יש בכך "פיזור סיכון" אך האמת שאין הדבר כך משום שעדיין מדובר בניירות ערך וכאשר שוק ההון יורד- המניות יורדות ולא עוזר לאף סקטור. "שיורד גשם-כולם נרטבים". נכון- יש מי שירד פחות ויש יותר, אך עדיין מדובר בהשקעה ממוקדת במניות וזה לא נקרא פיזור סיכון.

וישנן עוד בעיות בתיק השקעות "מפוצץ" מניות-

1.חוסר יכולת לעקוב אחרי השינויים בשער המניות.

2.כמות כה גדולה של מניות בתיק יכולה לגרום למשקיע חוסר שקט ושעות רבות של מעקב וניתוח מיותרים.

3.תשלום עמלות רבות לבנק או לבית ההשקעות.

הכוונה בפיזור השקעה הנה שמלבד מניות יהיו בתיק סוגים אחרים של השקעות- ניירות ערך חו"ל, אג"ח קונצרני, אג"ח ממשלתי, אג"ח להמרה, תעודות סל,אופציות וקרנות נאמנות.

כאשר אני מנהל תיק בצורה כזו- פה כבר יש איזון וניהול נכון.

מי שמעוניין להיכנס למניות רבות במדד מסוים יש באפשרותו לקנות תעודת סל על המדד ובכך לחסוך את כל הרשימה המיותרת של קניית מניות והכבדה על התיק.

לדעתי, כדאי לבנות רשימת מניות של עד 15 ניירות, שנבחרו בקפידה ,ולבדוק אותן פעם בשבוע בלבד. הניירות חייבות להיות בעלות נפח מסחר גבוה של חברות יציבות עם הנהלה רצינית .

אפשרי "לתבל" את התיק עם מניות צמיחה קטנות, אך זו צריכה להיות השקעה באחוז קטן מין התיק והיא תלויה גם כן בגיל המשקיע ובאורך הרוח שיש לו.

המלצות על הספר (מקוריות מפורום האתר):

"עינב, התחלתי לקרוא לעומק את הספר בסופ"ש (לא הספקתי הרבה כי כולם בבית נהיו חולים ואני הייתי האחות מרי….) אבל ממש רציני ומקצועי! אהבתי!" רועי.ג

"הספר סודות הבורסה – לאחר קריאה מהירה של 10 עמודים, הספר מתחיל ממש טוב ומעניין בטירוף אבל דורש ריכוז עמוק.  הקריאה תמשיך בשעות מתות בעבודה או לאחר העבודה.
מומלץ בחום ושווה כל אגורה". מישר

"חייב לפרגן לעינב -אני לא נוהג לכתוב בפורום בד"כ (בעיקר מפאת חוסר זמן). רכשתי אתמול את הספר וישבתי לקרוא היום בערב. לדעתי כתוב מצויין, בגובה עיניים, קריא וקליט. המון מידע פרקטי וחשוב למקצוענים ולהדיוטות כאחד. מומלץ בחום. עבודה יפה!"  שלומי צבי

"אני משקיעה בבורסה שנים רבות. לא מבינה גדולה בגרפים ,רוב הזמן פעלתי על  פי קריאה ופורומים. הספר שלך מעלה את כל הלבטים בהם התמודדתי במהלך הזמן.
כשהרווחתי כמובן ששמחתי וכשהפסדתי המתנתי להזדמנות או לקיזוז הפסדים. הספר שלך עושה סדר רב לאנשים כמוני שחושבים שבורסה יש בה יותר פסיכולוגיה של המונים ויש לסמוך על אינטואיציה.יישר כוח ולדעתי יש בספרך המון שליחות שהיא למעשה המטרה.
תודה רבה לך הענקת לי המון תובנה ועד שאלמד את ספרך  לעומק ,    אמשיך לדבוק בעצתך.שתהה לך שנה טובה ומתוקה  המשך להיות מי שאתה". זהבה פז.

"בלי להשמיץ אף אחד, אני חייב לומר, כי עברתי קורס השקעות במגמות, שילמתי 6000 ש"ח, ולא הבנתי חצי ממה שהבנתי דרך הספר הזה. ספר פשוט וקל, בלי חרטוטים. תמיד אמרתי ואומר, עינב יודע לדבר עם אנשים בגובה העיניים, ספר מעולה!" משה (מפורום האתר אתר ישראל בורסה).

 לרכישת הספר השאר פרטים ונציגנו יחזור אליך