עברית     English

הברבור השחור

4 במרץ 2012 | מאת: | פורסם ב פסיכולוגית מסחר

באדיבות ‎Roman Berlin‎

המושג ברבור שחור מגיע מהתפיסה המערבית העתיקה הטוענת כי "כל הברבורים לבנים". בהקשר זה, ברבור שחור שימש כמטפורה למשהו בלתי אפשרי. משמעות המושג השתנתה במאה ה- 17 כשגילוי ברבורים שחורים באוסטרליה הוכיח כי גם מה שנתפס כבלתי אפשרי עשוי להתגלות כאמת.

תיאוריית הברבור השחור גובשה על ידי הפילוסוף וסוחר ניירות הערך נאסים ניקולאס טאלב שנולד ב- 1960 ומתמחה בתורת האקראיות.

טאלב הוא מחברם של רבי המכר תעתועי האקראיות והברבור השחור, בהם הוא מראה את חשיבות המזל בחיי הפרט, בייחוד בשוק ההון. כמו כן, הוא פיתח את תיאוריית הברבור השחור המתייחסת לאירועים חריגים בשוקי ההון. את הקריירה הפיננסית שלו עשה טאלב בתור סוחר אופציות במספר בתי השקעות ומנהל קרן גידור פרטית משלו.

ספרו על גידור דינאמי העניק לו שם בעולם המתמטיקה הפיננסית. עם זאת, טאלב דוגל בחוסר אמון מוחלט בכל הנוגע להערכת סיכונים בעזרת חישובים מתמטיים משום שכלים אלו מתעלמים מאירועים חריגים ומתבססים על הנחות שלא תואמות את המציאות. טאלב מאמין שדווקא אירועים חריגים אלו, שאותם לא ניתן לחזות (ברבורים שחורים) הם המשפיעים ביותר.

קרן הגידור, אמפיריקה אל.אל.סי, אותה הקים, מנסה להימנע מאותם "ברבורים שחורים שליליים" בהשקעת רוב הונה באגרות חוב ממשלתיות. עם שארית ההון הקרן מהמרת על הסיכויים הקלושים של "ברבורים שחורים חיוביים", למשל על ידי קניית אופציות מחוץ לכסף או השקעות הון סיכון למיניהן.

הבסיס של תיאוריית הברבור השחור גורסת שחייב להופיע אירוע יוצא דופן בעל השפעה גדולה מאוד שלא היה ניתן לצפייה מראש, אירוע זה יכול להיות חיובי או שלילי. מבחינה היסטורית יש לצפות שאירועים מסוג זה יקרו אחת לזמן מה. דוגמאות לאירועים  מסוג זה: נפילת מגדלי התאומים ב- 11/9/01, משבר הסאב פריים, או לחילופין אירועים חיוביים כגון גילוי הפניצילין או פיתוח טכנולוגיה חדשנית.

הוגים שדנו בבלתי צפוי בעבר כמו מיל, התמקדו בבעיית האינדוקציה מבחינה לוגית, בפרט באפשרות להסיק מסקנות כלליות מתוך אירועים ספציפיים. מושג הברבור השחור של טאלב מתמקד בשני מאפיינים אחרים של הבלתי צפוי: ההשפעה האדירה שלו, והעובדה שבכל זאת ניתן לחזות את בואו.

לדוגמה, גל ההצונאמי המתרחש רק לאחר רעידת אדמה משמעותית הינו אירוע נדיר כל כך, שנוטים להתעלם מאפשרות התרחשותו. אלא שהשפעותיו עשויות להיות כה כבדות, עד שהתעלמות שכזו תוביל בהכרח ובוודאות של מאה אחוזים לאסון רב נפגעים, ביום שבו תתרחש רעידת האדמה. טאלב ממליץ, לפיכך, להתייחס לאפשרות של התמוטטות הרת-אסון בתחום מסוים כאל ודאות, ולהיות מוכן להתמודד איתה.

טאלב טוען שרובם המוחלט של האירועים המכוננים בהיסטוריה היו בלתי צפויים בשעתם, בעוד שבדיעבד אנו מביטים לאחור ומסבירים באמצעות סיבתיות רציונאלית. הוא מגדיר ככשל לוגי הנקרא כשל לודי (Ludic fallacy), את האמונה (השגויה) כי האקראיות הכאוטית בעולם האמיתי מתנהגת כמו אקראיות של משחקים המוגדרים באופן מכני וטכני (כזריקת קוביה), בעוד המציאות היא הרבה יותר מורכבת ומבלבלת. אמונה זו נובעת מהתפישה כי גם הבלתי צפוי ניתן היה לצפייה מראש, באמצעות ניתוח סטטיסטי של אירועי העבר, בפרט הודות להנחה שאירועים נוטים להתפלג נורמאלית. טאלב מציין כי בניגוד להתפלגות נורמלית, לעתים רבות פונקציות אחרות מתארות טוב יותר את המציאות, כגון פרקטל, הזנב הארוך ועוד. מעבר לכך, הוא מדגיש כי אירועים מסוימים הם חסרי תקדים לחלוטין ולא ניתן היה להסיקם בשום אופן מתוך אירועי העבר.

לבסוף,  יש בתאוריה של הברבור השחור הרבה צניעות מאחר שהיא מאפשרת לנו להכיר בעובדה שאיננו יודעים הכול ושתמיד יש מקום לספק, שאלה וחקירה נוספת.

עקב תקנות הרשות לניירות ערך הורדנו את האפשרות להגיב לפוסטים.
רוצה ללמוד לסחור? יש לך שיטת מסחר ונמאס לך לשבת מול המחשב? - כנס לדף המוצרים כדי לקבל פתרון  
 


Nאין מאמרים קשורים.

סגור לתגובות על הברבור השחור תגים: , ,

מאת:

ליאור כהן ,סטודנט לראיית חשבון , סוחר במט"ח, מפתח רובוטי מסחר אוטומטי ,הבעלים של האתר הזה ושל מקבילו סקירות בשוק ההון - CmReviews ושל הבלוג StraTrade

כותב זה פירסם 63 מאמרים עד כה.

Comments Closed

התגובות סגורות.