עברית     English

למה המספרים יורדים והמוצרים עולים ?

11 בינואר 2012 | מאת: | פורסם ב כללי

באדיבות ‎aaa-aaa‎
למה הכסף שלנו שווה פחות ? ואיך משחקים עם המספרים שיציגו תוצאות רצויות ?

כמו שאמרנו אינפלציה היא ירידה בערך הכסף שלנו (להסבר על אינפלציה) אך השאלה שנשאלת מי מחשב את האינפלציה ? והכי חשוב איך מחשבים אינפלציה ? הבכן יש גוף בישראל שנקרא הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והיא אחראית לפרסם נתונים שונים על הכלכלה הישראלית ביינהם מדד המחירים לצרכן.

איך נכון לחשב אינפלציה: הדרך הנכונה לחשב אינפלציה היא לקחת סל מוצרי בסיס שהצרכן הישראלי צורך ולהשוות אותו סל מוצרים לשנה אחריה

הערה: שיטות לחישוב אינפלציה השתנו עם השנים עד שהגענו לשיטה הנוכחית שאותה הפרט בהמשך אבל קודם שאלתם את עצמכם פעם למה ראש ממשלת ישראל ביבי נתניהו ושר האוצר שטייניץ לא הבינו בתקופת המחאה למה האזרחים זועמים על הכלכלה ? ומאיפה הם מביאים את הנתונים שמצב הכלכלה בישראל מעולם לא היה טוב יותר ,עם שיעור אבטלה מהנמוכים בעולם ,ורווחה כלכלית גבוהה לאזרחים ?

התשובה לקח היא שאם תסתכלו על הנתונים מצב המשק הישראלי מעולם לא היה טוב יותר אבל צער לי לאכזב את מחשבי הנתונים (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) 600 אלף איש שיצאו לרחובות לא משקרים ,אלו הם הנתונים האמייתים של הכלכלה הישראלית.

אז איך היום מחשבים אינפלציה כיום ? השיטה הנוכחית הומצאה על ידי מישל בוסקין והיא כוללת שני מרכיבים עקריים:
1.המרה
2.הנאה בשביל
3.הקטנת חלקו

המרה: הודות לשיטת חישוב זו אנחנו כבר לא מחשבים סל מוצרים זהה משנה א' לשנה ב' זאת אומרת לדוגמה שכיום אם מחיר של דג סלומון עולה השנה ב – 70% אז שיטה זו טוענת שאנשים יחליפו את הדג בחבילת נקניקיות שעולה פחות. אנחנו כבר לא מודדים את העליה במחירו של הסלומון משנה א' לשנה ב' אלה מחליפם את הסלומון בחבילת נקניקיות.

מה רע בשיטת חישוב זו ? אנחנו כבר לא מחשבים את מחיר המחיה בארץ אלא את מחיר ההישרדות.


הנאה בשביל: 
בשיטה זו אנחנו מורידים את השיפור במוצר ממחיר המוצר. בשנת 2003 הבחין מישל שמחירה של טלוויזיה
בחנות היא 329.99$ ובשנת 2004 הוא ראה את אותה טלוויזיה באותה חנות עם שיפור במסך במחיר 329.99$
מישל טען שבגלל השיפור במוצר יש להוריד את המחיר ל 195$ למרות שמחירה בחנות הוא עדין 329.99$ וכך קורה שבפועל הצרכן קונה טלוויזיה ב 329.99$ אבל החישוב באינפלציה הוא על 195$

עם השנים הרחיבו את השיטה וכיום מחשבים בצורה זו מוצרים רבים ,מקררים ,טלוויזיות ,מחשבים ,טלפונים וכו…

הקטנת חלקו: בשיטה זו אנחנו מקטינים את חלקו של המוצר במדד המחירים לצרכן.
לצורך הדוגמה ניקח את מחירי הדיור מכיוון שבנק ישראל לא הצליח להוריד את מחירי הדיור הוא הוריד את חלקו היחסי במדד ,עם משקל הדיור במדד המחירים היה 10% מהמדד אנחנו יכולים להוריד אותו כך שמשקלו במדד יהיה 5% ובכך מחירי הדיור שעלו בשוק לא ישפיעו לנו על מדד המחירים.

רוצים עוד ? טוב אז איך לדעתכם מחשבים אבטלה בישראל לאחרונה דווח שאחוז האבטלה בישראל בשפל היסטורי 5.5%
רק ששכחו לספר שחרדים וערבים לא נכללים בחישוב ,נכון גם בעבר הם לא נכללו בחישוב אבל משקלם באוכלוסיה רק עולה עם השנים.

שאלה נוספת שיש לשאול היא למה לעוות את הנתונים ? בשביל לענות על השאלה יש לשאול שאלה נוספת:
טוב מה היה קורה עם הייתם יודעים שהכסף שאתם מחזיקים ביד שווה פחות ופחות ? אני אישית הייתי רץ לחנויות ומבזבז אותו כמה שיותר מהר כי מחר אני לא יוכל לקנות אייתו מה שאני יכול לקנות אייתו היום. בצורה כזאת אם אזרחי המדינה היו יודעים שערך הכסף שלהם נשחק מחודש לחודש הם היו רצים לחניות וקונים כול מה שרק אפשר ,כתוצאה מכך האינפלציה רק הייתה מחמירה כי הרבה כסף היה נשפך לשוק וכבר אמרנו שאינפלציה היא תוצאה של הרבה כסף רודף אחרי מעט סחורה ושירותים.

אז שנה הבאה שוב נצפה בחדשות וסטנלי פישר שוב יציג את הנתונים המהממים שלו 3% אינפלציה ,שיעור אבטלה נמוך וכו…
מה לעשות זה קצת קשה להודות שמדינת ישראל חברה ב OECD ב 2012 נמצאת באינפלציה כמו של אירן (מעל 8%) וששיעור האבטלה כאן הוא מעל 10%.

עקב תקנות הרשות לניירות ערך הורדנו את האפשרות להגיב לפוסטים.
רוצה ללמוד לסחור? יש לך שיטת מסחר ונמאס לך לשבת מול המחשב? - כנס לדף המוצרים כדי לקבל פתרון  
 


מאמרים קשורים:

  1. מכירים את המשפט רצים אחרי הכסף ? בואו לראות למה ?
סגור לתגובות על למה המספרים יורדים והמוצרים עולים ? תגים:

מאת:

ליאור כהן ,סטודנט לראיית חשבון , סוחר במט"ח, מפתח רובוטי מסחר אוטומטי ,הבעלים של האתר הזה ושל מקבילו סקירות בשוק ההון - CmReviews ושל הבלוג StraTrade

כותב זה פירסם 63 מאמרים עד כה.

Comments Closed

התגובות סגורות.